“Даншиг наадам- хүрээ цам” шашин, соёлын наадмын хөтөлбөр

34

08 дугаар сарын 03-ны өдөр, Пүрэв гараг
15:00-17:00 Жахар хот мандал, Балин тахил, баг  Адислагаа хурах
МБШТөв Гандантэгчэнлин хийдэд
08 дугаар сарын 04-ний өдөр, Баасан гараг
09:00-18:00   Хүрээ жахар цамын хурал хурах, Дотоод цам харайна.
МБШТөв Гандантэгчэнлин хийдэд
08 дугаар сарын 05-ны өдөр, Бямба гараг
09:00-18:00, 21.00-07.00  Хүрээ жахар цамын хурал хурах, Дотоод цам харайна.
МБШТөв Гандантэгчэнлин хийдэд
09:00-20:00   Аялал жуулчлалын үзэсгэлэн
Төв цэнгэлдэх хүрээлэнгийн гадна талбай
11:00-19:00   “Монголын гайхамшигт урлаг” 9 дүүргийн ардын авъяастнуудын урлагийн тоглолт, ЮНЕСКО-гийн дэлхийн өвд бүртгэгдсэн соёлын өвийн “Дэлхийн өв-Монгол соёл” үзэсгэлэн
Төв цэнгэлдэх хүрээлэнгийн гадна талбайд
10:00-11:00   Сүсэгтэн олонд зориулсан ном айлдана. /Итгэл, Ганданлхавжаа, Ногоон дарь эх, Цагаан дарь эх/
Цэнгэлдэх хүрээлэн, цамын талбайд
11:00-11:10   “Даншиг наадам- Хүрээ цам”-ын нээлтийн ажиллагаа
Төв цэнгэлдэх хүрээлэн,цамын талбайд
11:10-11:25   Соёмбот туг залах ёслол
Төв цэнгэлдэх хүрээлэн,цамын талбайд
11.25-11:35   Мандал өргөнө
 Төв цэнгэлдэх хүрээлэн,цамын талбайд
11.35-11:45   Өндөр Гэгээний “Цагийг тохинуулагч залбирал” бүх нийтээр унших
Төв цэнгэлдэх хүрээлэн,цамын талбайд
11:45-13:00   Очирваани шүтээний тахилга /Тусгай хөтөлбөрөөр/
Төв цэнгэлдэх хүрээлэн,цамын талбайд
13:00-14:30   Хүчит бөхийн барилдааны нэгийн даваа
Төв цэнгэлдэх хүрээлэн,бөхийн талбайд
13:10-14:00   Лам нарын тэмцээн. Унзад, голч нарын тэмцээн /тусгай хөтөлбөрөөр/
Төв цэнгэлдэх хүрээлэн, тусгайлан зассан талбайд
14:00-15:00   Лам нарын тэмцээн. Ном хаях, мэтгэлцэх /тусгай хөтөлбөрөөр/
Төв цэнгэлдэх хүрээлэнд, тусгайлан зассан талбайд
13:00-15:00   Лам нарын тэмцээн. Балин болон тосон урлалын тэмцээн /тусгай
хөтөлбөрөөр/
Төв цэнгэлдэх хүрээлэн, тусгайлан зассан талбайд
14:30-15:00   Урлагийн тоглолт /Нийслэлийн “Улаанбаатар” чуулгын ”Colors of Mongolia” тоглолт/
Төв цэнгэлдэх хүрээлэнд
15:00-16:30   Хүчит бөхийн барилдааны хоёрын даваа
Төв цэнгэлдэх хүрээлэн, бөхийн талбайд
16:30-17:30   Хүчит бөхийн барилдааны гурвын даваа
 Төв цэнгэлдэх хүрээлэн,бөхийн талбайд
17:30-18:30   Хүчит бөхийн барилдааны дөрвийн даваа
 Төв цэнгэлдэх хүрээлэн,бөхийн талбайд
08 дугаар сарын 06-ны өдөр, Ням гараг
09:00-20:00   Аялал жуулчлалын үзэсгэлэн
Төв цэнгэлдэх хүрээлэнгийн гадна талбайд
11:00-19:00   “Монголын гайхамшигт урлаг” 9 дүүргийн ардын авъяастнуудын урлагийн тоглолт, ЮНЕСКО-гийн дэлхийн өвд бүртгэгдсэн соёлын өвийн “Дэлхийн өв-Монгол соёл” үзэсгэлэн
Төв цэнгэлдэх хүрээлэнгийн гадна талбайд
08:00-08:30   Бурхан багшийн Ринсрэл залах ёслол /тусгай хөтөлбөрөөр/
Төв цэнгэлдэх хүрээлэн, цамын талбайд
08:30-09:00   Өндөр гэгээний маани татах /тусгай хөтөлбөрөөр/
Төв цэнгэлдэх хүрээлэн, цамын талбайд
09:00-15:00   Хүрээ Цам харайх ёслол, Жахар цамын хурал /тусгай хөтөлбөрөөр/
Төв цэнгэлдэх хүрээлэн, цамын талбайд
15:00-16:00   Хүчит бөхийн барилдааны тавын даваа
 Төв цэнгэлдэх хүрээлэн,бөхийн талбайд
16:20-17:00   Хүчит бөхийн барилдааны Зургаагийн даваа
Төв цэнгэлдэх хүрээлэн,бөхийн талбайд
17:20-18:00   Хүчит бөхийн барилдааны Долоогийн даваа
Төв цэнгэлдэх хүрээлэн,бөхийн талбайд
18:00-18:20   Хүчит бөхийн барилдааны наймын даваа
Төв цэнгэлдэх хүрээлэн,бөхийн талбайд
18:20-18:40   “Даншиг наадам-Хүрээ цам” шашин, соёлын наадмын Үндэсний бөхийн барилдаанд түрүүлж, үзүүрлэн, шөвгөрсөн бөхчүүдэд Даншигийн цол үнэмлэх олгож, шагнал гардуулах, лам хуврагуудын тэмцээнд түрүүлж, удаалсан лам нарт шагнал гардуулна.
Төв цэнгэлдэх хүрээлэн, бөхийн талбайд
18:40-18:50   “Даншиг наадам- Хүрээ цам”-ын хаалтын ажиллагаа
Төв цэнгэлдэх хүрээлэн, цамын талбайд
18:50-19:00   Залбирал ерөөл айлдах /тусгай хөтөлбөрөөр/
Төв цэнгэлдэх хүрээлэн, цамын талбайд
08 дугаар сарын 07-ны өдөр, Даваа гараг
08:00:13:00 Хүрээ жахар цамын хурал хурах, Гомбо, Чойжоо сахиус тахиж, Данраг хурна.
Сэтгэгдэл